אחת הדרישות הבירוקראטיות והבטיחותיות להן מחויבים מקומות עבודה וארגונים למיניהם היא הכנת תיק שטח. מדובר בדרישה של מערך שירותי הכבאות וההצלה המחייבת בעלי עסקים ומנהלי ארגונים (החל מסדר גודל מסוים) באשר הם, ומלבד למחויבות החוקית מדובר כמובן גם באמצעי בטיחות חשוב ומרכזי. מה כולל תיק שטח אשר הופך אותו לחשוב עבור השמירה על הבטיחות באותו מקום עבודה, מי אמור להכינו וכיצד?

נתחיל עם מה כולל בפועל תיק שטח:
– נתונים כלליים אודות אותו ארגון/בית עסק/מקום עבודה
– טבלאות מעודכנות של צוותי חירום ודרכי יצירת קשר עימם
– פירוט מלא ויסודי של שטח המקום, כולל דרכי גישה שונות אליו
– פירוט מערך ההתראה וכיבוי האש – היכן ממוקמים גלאים ומערכות גילוי אש, מתזים, עמדות כיבוי וכל פרט מידע רלבנטי נוסף
– תכניות בטיחות אש המוכנות מראש עבור אתר זה
– נהלי חירום ושגרה במקום עבודה זה
– גורמי סיכון פוטנציאליים

ממונה בטיחות בעבודה, יועצי בטיחות ומשרדים מהתחום – מי מכין את תיק השטח?

בעוד תיק שטח מהווה דרישה חוקית מטעם המדינה, חלה חובה על כל ארגון, בית עסק ומקום עבודה להכין תיק שכזה, ולעשות זאת בצורה יסודית ומסודרת. על מנת לעשות זאת כמו שצריך, נעזרים מרבית ארגונים ומקומות עבודה באנשי מקצוע מתחום הבטיחות בעבודה – ממונה בטיחות הוא כמובן בעל מקצוע מהתחום המועסק על פי חוק בבתי עסק ומקומות עבודה העומדים בקריטריונים מסוימים, יועץ בטיחות בעבודה הוא בעל מקצוע אשר עשוי להיות אחראי על הכנת תיק שטח וכך גם חברות המתמחות ספציפית בתחום הבטיחות בעבודה, ומציעות שירותי הכנת תיק שטח בנוסף לשירותים נוספים דוגמת ייעוץ או העברת הדרכות בטיחות לעובדים.
יועץ או ממונה בטיחות המכינים את תיק השטח עבור בעל העסק/ארגון לא חוסכים עבורו עבודה בירוקרטית שעלולה לגזול לו זמן רב, אלא גם מבטיחים לעשות זאת בצורה מקצועית ומסודרת, כך שתיק שטח זה לא יגרום לבעיות מול הרשויות בהמשך הדרך וחשוב מכך – "יספק את הסחורה" ויסייע לנו בפועל במקרה של אירוע בטיחותי אותו נצטרך לתפעל בהצלחה.

 

מסייע בפועל לשמור על בטיחות בעבודה – חשיבותו של תיק שטח

מהי, אם כן, חשיבותו הרבה של תיק שטח למבנה או מקום עבודה מסוים, מעבר לעמידה בדרישות הבירוקרטיות של שירותי כבאות והצלה?
ובכן, תיק שטח אמור לסייע לנו בפועל בתפעול אירועים בטיחותיים מסוגים שונים, בראש ובראשונה התמודדות עם שריפות. בדיוק כמו העסקת ממונה בטיחות בעבודה – גם כאן מדובר בכלי אשר יסייע לנו להעלות בפועל משמעותית את רמת הבטיחות האישית במקום עבודה זה, מה שיבוא לכדי ביטוי בשמירה על חיי אדם ועל בריאותם, ברגע האמת.
ניתן להבין כיצד יסייע תיק שטח מקצועי לשמור על רמת הבטיחות בעבודה באותו מבנה או אתר, על ידי הצצה ברשימת התכולה של תיק שטח שכזה, המופיעה כאן למעלה. למשל, ננסה לדמיין מצב בו פורצת שריפה במרכז קניות, בנק, בית מלון, מבנה משרדים או כל מקום רחב ידיים אחר המאכלס כמות גדולה יחסית של אנשים במהלך היום. במקרה זה אין זמן להתמהמה ונהיה חייבים לדעת במהירות כיצד ליצור קשר עם גורמים רלבנטיים, מהן דרכי היציאה והפינוי מהמקום, לאן להכווין את הכבאיות וכוחות ההצלה המגיעים וכו'.

כל אלו הן נקודות קריטיות ביותר אשר בפועל עלולות לעלות בחיי אדם. לכן חשוב להקפיד על הכנת תיק שטח מקצועי ומסודר, לא רק על מנת לעמוד בתקנות, אלא על מנת להעלות בפועל את רמת הבטיחות האישית במקום זה!

מאמרים שעשויים לעניין אותך

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call