שמירה על בטיחות במקום העבודה היא אתגר מרכזי מן המעלה הראשונה עימו מתמודדת כל הנהלה של כל ארגון באשר הוא. הדבר בא לכדי ביטוי במיוחד בבתי עסק ומקומות עבודה בהם נעשה שימוש בחומרים מסוכנים או בהם קיימת סביבת עבודה המסוכנת מטבעה, אך למעשה בכל ארגון באשר הוא קיימות סכנות אלו או אחרות, העלולות להעמיד את העובדים בסכנה אישית מסוג מסוים. כמובן שבטיחותם האישית של העובדים נמצאת בתחום אחריותו של הארגון עצמו, ומאחר ובריאותם וביטחונם של בני אדם נחשב מבחינות רבות לערך העליון והחשוב ביותר בחברה בה אנו חיים, חשיבות זו באה לכדי ביטוי גם במסגרת התרבות הארגונית בארץ ובעולם. אחד הכלים הנפוצים והמרכזיים ביותר בכל ארגון בכל הנוגע למערך הבטיחות בעבודה, הוא ביצוען השוטף של הדרכות בטיחות.

מהן הדרכות בטיחות, מתי הן נדרשות, מהי חשיבותן ומיהו הגורם המתבקש והראוי ביותר להעבירן?

 

מערכי הדרכה והסמכה במגוון תחומים – הדרכות לבניית מערך בטיחות אפקטיבי

השם הכללי "הדרכות בטיחות" אינו בהכרח מתאר סוג אחד ויחיד של הדרכה, אלא מתייחס לקבוצה גדולה ומגוונת של דרכים להציג ולהעביר מידע מרכזי וחשוב בנושאי בטיחות במקום העבודה, מידע אשר יאפשר לאותו ארגון לבנות מערך בטיחות אפקטיבי באמת, כזה אשר יבטיח שמירה אופטימאלית על בטיחותם האישית של העובדים וכלל הנוכחים במקום העבודה.

כמובן שהדרכת בטיחות טיפוסית בנויה על פי התחום המסוים בו פועל אותו ארגון, כמו גם על פי המאפיינים הייחודיים של אותו ארגון  ספציפי. בכל ארגון קיימים נהלים מעט שונים, הסכנות הפוטנציאליות ה"אורבות" לעובדים הן מעט שונות והדרכים הטובות ביותר להתנהל במטרה לשמור על רמה גבוהה של בטיחות אישית הן מעט שונות. לכן, יש להתאים את הדרכת הבטיחות ספציפית עבור כל ארגון וארגון.

בנוסף, גם האופן בו מועברת הדרכת הבטיחות (באופן מילולי או וויזואלי, בשטח עצמו או בחדר הישיבות והכנסים של הארגון, על ידי אנשים מהארגון או על ידי יועצי בטיחות חיצוניים וכו') היא קריטית וחשובה ביותר לאפקטיביות שלה. הדרכת בטיחות המועברת בצורה טובה, מעניינת, קולחת, ממוקדת ואינפורמטיבית תתרום בפועל לבטיחות באותו ארגון הרבה יותר מאשר הדרכה המועברת באופן מבולבל ומפוזר, בצורה יבשה ומשעממת וכו'.

בגדול, הדרכות בטיחות מסייעות משמעותית בבניית מערך בטיחות אפקטיבי באותו ארגון בו הן מועברות, ושמות בידי העובדים והמנהלים מהדרגים השונים את הכלים הנדרשים על מנת להמשיך לפתח מערך בטיחות זה, וליישם אותו בצורה אפקטיבית בפועל. הכל למען מטרת העל – שמירה על הבטיחות האישית של כל אחת ואחד מהעובדים באותו מקום עבודה.

 

מדריכי בטיחות מוסמכים וחברות המתמחות בתחום הבטיחות בעבודה

לאחר שהבנו מעט טוב יותר את החשיבות הרבה והפוטנציאל החיובי העצום של הדרכות בטיחות במקום העבודה, ניתן לשאול בצורה מפורטת יותר – מיהם הגורמים המתבקשים והטובים ביותר להעברת הדרכות בטיחות? האם זה בכלל משנה מי מעביר את ההדרכה כל עוד היא הועברה?

ובכן, התשובה היא כי זהות הגורם המעביר את הדרכת הבטיחות היא חשובה ואף קריטית, במיוחד כאשר זוכרים כי עבור כל ארגון יש לכתוב ולהתאים בנפרד את הדרכות הבטיחות המתאימות ביותר עבורו, שכן כל ארגון נבדל מארגונים אחרים באינספור פרמטרים שונים, ולכן גם באינספור סכנות בטיחותיות פוטנציאליות שונות.

בעוד בארגונים מסוימים ניתן למצוא עובדים של הארגון עצמו המתמחים בתחום הבטיחות ומעבירים הדרכות בטיחות, במקרים רבים פונה הארגון כלפי חוץ, לחברות המתמחות ספציפית בתחום הבטיחות במקום העבודה ובהעברת הדרכות בטיחות. זאת מכיוון שמדובר כאמור בתחום התמחות חשוב ומרכזי בפני עצמו, אותו ניתן ללמוד לעומק ובמשך שנים רבות. בנייה של מערך בטיחות במקום העבודה אשר באמת יהיה אפקטיבי ומספק אינה עניין של מה בכך, ומסיבה זו אינספור חברות וארגונים פונים אל אנשי מקצוע דוגמת יועצי בטיחות במקום העבודה, ממוני בטיחות, יועצי בטיחות אש ועוד, על מנת שאלו יסייעו להם לכתוב את מערך הבטיחות המפורט של העסק, כמו גם את הדרכים הטובות ביותר ליישמו.

מאחר ומדובר בחברות מקצועיות המתמחות ספציפית בתחום הבטיחות במקום העבודה, ניתן למצוא בהן גם אנשי מקצוע המתמחים בהעברה של הדרכות בטיחות מסוגים שונים.

חשוב לזכור כי העברת הדרכת בטיחות ניתן לעשות במגוון דרכים וצורות שונות, והדרכה אפקטיבית תעשה עבודה טובה הרבה יותר בטווח הארוך, בכל הנוגע להטמעת המודעות הארגונית וההקפדה על נהלי הבטיחות בארגון.

מסיבה זו גם בארגונים בהם עובדים מסוימים בארגון מקבלים תפקידים וסמכויות בתחום הבטיחות בעבודה, ואף מעבירים הדרכות בטיחות למיניהן, אותם עובדים לרוב נשלחים להשתלמות ולמידה ישירות מאותן חברות המתמחות בבטיחות בעבודה. יש לזכור כי מדובר כנראה בנושא החשוב ביותר במקום העבודה, הרבה מעבר לשורת הרווח של הארגון או כל מטרה "גדולה" אחרת. כלומר – אין כאן מקום לטעויות! בכל הנוגע להדרכות בטיחות בעבודה ולכתיבה ויישום של מערכי בטיחות אפקטיביים, אי אפשר ולא כדאי לחסוך, ומומלץ לפנות לחברות המתמחות בתחום.

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call