סכנות אש למיניהן הן כנראה הסכנות הנפוצות והגדולות ביותר במרבית בתי העסק, מקומות עבודה, מפעלים, בתים פרטיים ומבנים מאוכלסים באשר הם. שריפות פורצות בארץ בתדירות לא זניחה, ופעמים רבות גורמות לפגיעה בבריאות או חיי אדם, כמו גם גורמת לנזק נרחב לרכוש וציוד. באמצעות פעולות נכונות ניתן לצמצם סיכון זה למינימום ולמנוע את רובן המכריע של התאונות המצערות

כיצד יש לפעול על מנת לצמצם למינימום האפשרי את הסיכוי לשריפה או תאונה כלשהי הקשורה במפגעי אש למיניהם? מהם הכלים העומדים לרשות בעלי עסקים ומנהלי מפעלים ומקומות עבודה שונים המעוניינים למנוע סכנות אש שונות המסכנות את חייהם ובריאותם של עובדיהם, כמו גם את הציוד והרכוש רב הערך השייך לאותו בית עסק?

הכנת תוכנית בטיחות אש

על כל בית עסק, מרכז קניות, מוסד לימודים ובאופן כללי כל ארגון המחויב על פי חוק לדאוג לבטיחות המבנה ממנו הוא פועל ולביטחונם האישי של האנשים הנמצאים בו, להגיש תכנית בטיחות אש מפורטת לרשות הכיבוי וההצלה. בעוד תכנית זו צריכה לכלול מידע מקיף ומפורט אודות אותו מקום (אשר יסייע במקרה הצורך לשירותי הכיסוי וההצלה לפעול במקרה של שריפה במקום), כמו גם לפרט נהלי בטיחות אש שונים וכו', מדובר לא רק בדרך בסיסית ומתבקשת לתאם מול רשויות הכיבוי וההצלה עבור מקרי חירום, אלא גם בדרך לבחון לעומק את מערך הבטיחות הכללי וספציפית את מערך בטיחות אש המונהג במקום, וכך לוודא כי עושים את כל מה שצריך וניתן מראש על מנת למנוע מפגעי אש ולצמצם את הסיכוי לדליקות ותאונות קטלניות הקשורות לנושא.
בהכנת תכנית בטיחות אש מסייעים אנשי מקצוע מעולם בטיחות בעבודה, המתמחים ספציפית בבטיחות אש.

משרה לממונה בטיחות אש

דרך פעולה אפשרית ומומלצת נוספת, בה מחויבים חלק ממקומות העבודה בישראל על פי חוק, היא העסקת איש מקצוע המתמחה ספציפית בבטיחות אש. באינספור מקומות עבודה, בתי עסק, מפעלים וכו' בארץ מועסקים אנשי מקצוע מעולם הבטיחות בעבודה דוגמת ממונה בטיחות או יועצי בטיחות למיניהם. בעוד ממונה בטיחות עוסק גם בבטיחות אש, ניתן ורצוי למנות תפקיד ספציפי עבור ממונה בטיחות אש, לפחות בבתי עסק ומקומות עבודה בהם קיימת סכנת אש משמעותית יחסית, דוגמת מפעלים בהם משתמשים בכימיקלים דליקים או מוסדות בהם מערכת החשמל היא גדולה, מורכבת ובעלת הספק גבוה.
ממונה בטיחות אש הוא בעל המקצוע המתאים ביותר להכנת תכנית בטיחות אש כמובן, כמו גם לסקירה מקיפה ויסודית של השטח לצורך זיהוי מפגעי אש פוטנציאליים, כתיבת נהלים מתאימים, הכנת סקרי סיכונים ועוד. בנוסף לכל זה, ממונה או יועץ בטיחות אש יכין גם את תיק השטח עבור המבנה ממנו פועל העסק (תיק המיועד לשימוש כוחות הכיבוי וההצלה במקרה הצורך וכולל פירוט מלא ומסודר אודות דרכי גישה וכניסה למבנה, מיקום מערכות כיבוי האש שבמקום וכו').

הדרכות בטיחות אש תכופות וייעוץ בטיחות אש מקדים

כלי משמעותי נוסף בו נוקטים על מנת לצמצם למינימום את הסכנות הפוטנציאליות הקשורות בבטיחות אש הוא העברת הדרכת בטיחות אש ייעודיות, לעיתים תכופות יחסית. כך ניתן לשמור את הנושא טרי ו"חם" בראשיהם של העובדים במקום, כך שיהיו ערניים לנושא ובקיאים תמיד בנהלי בטיחות האש השונים על פיהם יש לפעול במקרי חירום דוגמת פריצה של דליקה.
הן הדרכות בטיחות אש והן ייעוץ מקצועי כללי הם כלים שמומלץ לכל מנהל עסק או מקום עבודה לאמץ וליישם, מבעוד מועד ולפני שיתממש מצב מסוכן. ייעוץ בטיחות אש מקדים הוא הדרך הנבונה להעלות את רמת הבטיחות ולשמור על החיים והבריאות של העובדים, ויכול לסייע למנוע מפגעי בטיחות אש רבים ושונים. כך עולה מניסיון העבר של אינספור בעלי עסקים, מנהלי מקומות עבודה, ממוני בטיחות ואנשי בטיחות אש למיניהם, העוסקים באופן מקצועי במאבק במפגעי אש.

צרו קשר לקבלת פרטים לגבי ייעוץ בטיחות אש בקישור הבא

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call