בתי עסק מסוגים רבים מעסיקים אנשי מקצוע שונים מתחום הבטיחות בעבודה.  במקרים מסוימים, דוגמת מפעלים המעסיקים מעל למאה עובדים, נדרש אותו בית עסק על פי חוק להעסיק ממונה בטיחות בעבודה, ואין למנהל העסק שום מקום כאן לשיקול דעת – מדובר בחיוב בחוק לו חייבים לציית באופן מלא.לעומת זאת,העסקתם של אנשי מקצוע אחרים מהתחום, דוגמת יועצי בטיחות בעבודה, אינה קיימת כדרישה ברורה בחוק, למרות שאינספור חברות ובתי עסק אכן מעסיקים יועצים אלו. בעוד במקרים רבים קיימות סיבות ברורות וטובות מאוד להעסקת יועץ בטיחות בעסק, מנהלים ובעלי עסקים רבים אינם לוקחים בחשבון את העובדה כי קיים גם תמריץ כלכלי משמעותי להעסקת יועצים מתחום הבטיחות בעבודה – יועץ בטיחות טוב יכול לחסוך לעסק שלכם הרבה מאוד כסף בפרק זמן קצר ביותר.

 

כסף זה לא הכל, ובכל זאת…

לפני שנפרט בנוגע לדרכים בהן עשוי יועץ בטיחות מקצועי לחסוך לעסק שלנו הרבה מאוד הוצאות מיותרות, נדגיש כי כמובן שהשיקול העיקרי של יועצי בטיחות, מנהלים, בעלי עסקים ועובדים גם יחד הוא הבטיחות האישית של העובדים והאנשים הנמצאים בבית העסק, ולא שום שיקול כלכלי באשר הוא. השיקולים הכלכליים הם משניים לשיקולי בטיחות אישית של בני אדם, וכמובן שהייעוד הראשון והעיקרי של יועצי בטיחות, כמו גם של אנשי מקצוע נוספים מתחום הבטיחות בעבודה, הוא שמירה על החיים והבטיחות האישית של בני אדם.

עם זאת, נקודת מבטם של מנהלים ובעלי עסקים קיימת תמיד השאיפה לחסוך גם בהוצאות ולהגדיל את הרווח, כל עוד זה לא נעשה על חשבון בטיחותם האישית של העובדים. כאשר שני השיקולים פועלים לאותו הכיוון (שיפור מערך הבטיחות בעבודה יביא לשמירה כל בטיחות העובדים ולצמצום הוצאות מיותרות גם יחד) ברור כי מדובר בכיוון אטרקטיבי בו כל בעל עסק ירצה לנקוט…

 

ליקוי קטן יכול להביא לסגירת העסק – ליקויי בטיחות שעלולים לעלות ביוקר

הדרך הראשונה בה יכול יועץ בטיחות טוב לחסוך לעסק שלכם הרבה מאוד כסף היא באמצעות איתור ליקויי בטיחות קטנים או גדולים אליהם לא שמנו לב לפני כן. גם ליקויים קטנים יחסית אשר עשויים להיראות זניחים ולא משמעותיים עלולים לגרום לעסק צרות צרורות בדרכים שונות. כאשר, חס וחלילה, עובד או מבקר בעסק נפצע כתוצאה מליקוי בטיחות זה או אחר, הוא זכאי לתבוע את העסק בסכומי עתק. אלו משקפים לא רק את ההוצאות הרפואיות בגין הטיפולים להם הוא עשוי להזדקק, אלא גם את עגמת הנפש ממנה הוא סובל, כמו גם מספר השפעות שליליות נוספות אותן הוא עלול לחוות. השורה התחתונה היא כי גם ליקוי בטיחות קטן ומזערי לו בקושי שמתם לב עלול יום אחד להביא למצב בו העסק שלכם נדרש לשלם סכומי עתק לאדם או למספר אנשים אשר נפצעו כתוצאה ממנו.

יועצי בטיחות מקצועיים אשר עברו לימודים והכשרה בתחום וצברו ניסיון בייעוץ למקומות רבים ושונים יידעו לזהות במהירות ליקויי בטיחות פוטנציאליים – כאלו אשר אפילו אינם מהווים כיום ליקוי בטיחות אלא צפויים להפוך לכאלו בעתיד הנראה לעין. גם במקומות בהם אנחנו איננו רואים דבר שאינו כשורה, יועץ בטיחות מנוסה יוכל למצוא ליקוי עתידי פוטנציאלי, ולעבוד אתכם על מנת לנטרל אותו מבעוד מועד.

 

כתיבה ויישום של מערך בטיחות בעבודה מפורט, הגדרת נהלי עבודה ועוד

מלבד לזיהוי ליקויי בטיחות ספציפיים, אקטואליים או פוטנציאליים, יועץ בטיחות בעבודה פועל גם במישורים כלליים יותר במסגרת תפקידו, במטרה לייצר סביבת עבודה בטיחותית מיסודה, הן בנקודת הזמן הנוכחית והן בעתיד הנראה לעין. על מנת לעשות זאת יש לפעול במסגרת הארגונית של העסק ולהבטיח כי האופן בו העסק מתנהל הוא כזה אשר שם דגש על בטיחות אישית, ומכיל את האלמנטים הנדרשים על מנת שבמקום זה תישמר רמת בטיחות גבוהה ומספקת גם בעתיד.

דוגמה טובה לכך היא נהלי עבודה – לא כל עסק או מקום עבודה פועל באופן מסודר ועקבי על פי נהלי עבודה מפורטים, וגם במקומות בהם זה נעשה לא תמיד קיימת התייחסות נרחבת ומספיקה במסגרת הנהלים לסוגיית הבטיחות בעבודה. כאן נכנס יועץ הבטיחות לפעולה – יועץ מקצועי יעבוד יחד עם הדרג הניהולי של מקום העבודה על מנת לכתוב נהלי עבודה חדשים ולשכתב נהלי עבודה ישנים במטרה שיכילו התייחסות מפורטת ומספקת לנושא הבטיחות.

עבודה מסודרת על פי נהלי בטיחות מפורטים תביא להורדה עקבית ושיטתית במספר תאונות העבודה והתקלות השונות המתרחשות בסביבת העבודה, מה שמתרגם כמובן באופן ישיר לחיסכון כספי ניכר. מפעל או בית עסק אשר עובד כדרך קבע באופן בטיחותי ומסודר ייהנה לאורך זמן מירידה בתקלות ותאונות אשר בדרך כלל מתרחשות אחת לתקופה, ואז עולות לבית העסק המון כסף.

 

לסיכום, יועצי בטיחות מקצועיים ומנוסים מהווים נכס לכל ארגון ובית עסק לא רק מבחינת השמירה על בטיחות העובדים במקום, אלא גם מבחינה כלכלית –שמירה מקצועית ושיטתית על בטיחות במקום העבודה מתורגמת ישירות להתנהלות יעילה מבחינה כלכלית.

מאמרים שעשויים לעניין אותך

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call