ענף הבנייה בישראל ידוע לשמצה כתחום בו מתרחשות אינספור תאונות עבודה מדי שנה,תאונות אשר עולות בחייהם של לא מעט פועלים ובבריאותם של רבים נוספים. בעוד קיימים אינספור חוקים ותקנות שונים בתחום, בפועל, רמת הבטיחות האישית ביותר מדי אתרי בנייה בארץ פשוט אינה מספקת. העסקת יועץ בטיחות מקצועי באתר בנייה מהווה את אחת מדרכי הפעולה היעילות והמתבקשות ביותר לצורך טיפול אפקטיבי במצב והעלאת רמת הבטיחות בעבודה של פועלי האתר

 

בעוד רבים כבר התרגלו לדיווחים המצמררים של פועלי בניין אשר נפלו למותם בפרויקטים של בנייה בתל אביב ושאר חלקי הארץ, בפועל ברור לכולם כי נדרש סיוע מקצועי מתחום הבטיחות בעבודה בפרויקטים ואתרי בנייה אלו. אמנם חוקי העבודה בישראל מחייבים מקומות עבודה מסוימים, ובכללם גם כל אתר בנייה, בהקפדה על נהלי בטיחות מחמירים ובמקרים רבים גם בהעסקה של ממונה בטיחות בעבודה (במקרה של אתר בנייה מדובר באתרים בהם עובדים מעל למאה אנשים), אך בפועל ברור כי זה לא מספיק. יועץ בטיחות הוא בדיוק איש המקצוע המתאים והמתבקש על מנת לשפר את מערך הבטיחות באתר הבנייה ולהבטיח את שלומם ובטיחותם האישית של כלל העובדים והנוכחים במקום.

 

מסקירת סיכונים ועד סיוע בבניית תיק שטח – יועץ בטיחות בעבודה

כיצד, אם כן, יסייע יועץ בטיחות בעבודה להעלות את רמת הבטיחות האישית של פועלים ועובדים שונים באתר בנייה טיפוסי?

ובכן, יועץ בטיחות הוא אדם בעל ידע והסמכה בתחום הבטיחות בעבודה אשר משתמש בניסיונו ובהיכרותו עם התחום על מנת לסייע למנהלי אתר הבנייה להוריד למינימום האפשרי את סוג ורמת הסיכונים הבטיחותיים המאפיינים את האתר. מטבעם, מכילים אתרי בנייה לא מעט סכנות בטיחותיות פוטנציאליות, החל מעבודה בגובה ועד לשימוש יומיומי במיכון כבד, חשמל ושאר אלמנטים בעלי פוטנציאל לגרום לסכנות בטיחותיות. כמובן שהתייחסות מקצועית, מפורטת ומקיפה יכולה לצמצם את הסיכונים הללו כמעט לאפס, ולהבטיח את שלומם ובטיחותם האישית של הפועלים במקום.

יועץ בטיחות בעבודה עשוי לסייע למנהליו של אתר בנייה לסקור ולזהות בדיוק את הסיכונים הבטיחותיים הספציפיים המאפיינים אתר זה, ומדובר במשימה מאתגרת יותר ממה שנדמה – לא תמיד ניתן לצפות מראש מה יהווה סיכון בטיחותי ובאיזה מובן, ונדרש ניסיון וידע מקצועי בתחום הבטיחות בעבודה על מנת לעשות זאת כהלכה.

לאחר זיהוי ומיפוי הסיכונים הפוטנציאליים כמובן שמנחה יועץ הבטיחות את מנהלי המקום בדבר הדרכים הנכונות והמומלצות לטפל במפגעים בטיחותיים אלו ולהבטיח כי לא יסכנו אף אדם.

יועץ בטיחות עשוי לסייע גם בהכנת תיק שטח עבור אותו אתר בנייה, כמו גם לסייע בפעולות נוספות במסגרת המחויבויות הבירוקרטיות של מנהלי האתר, הקשורות לתחום הבטיחות. בעוד תיק שטח בא לעשות סדר במקום העבודה או אתר הבנייה ולרכז את כל המידע הרלבנטי לאתר במקום אחד מסודר, חשוב להכליל בו כל פרט קטן שעשוי להיות רלבנטי ולהכינו בצורה מקצועית ועל פי סטנדרטיים מחמירים וקפדניים, ויועץ בטיחות בעבודה יכול לסייע משמעותית בהכנת תיק מסוג זה.

 

מאמץ פרקטי וסמלי גם יחד מטעם הנהלת האתר – העסקת יועץ בטיחות

על פי רוב,העסקתו של יועץ בטיחות בעבודה באתר בנייה אינה מחויבת על פי חוק. עם זאת, מנהלי מקומות עבודה רבים, כמו גם אתרי בנייה, בוחרים בכל זאת להעסיק יועצי בטיחות, בנוסף לממונה בטיחות ושאר בעלי התפקידים הרלבנטיים.

זאת מכיוון שהעסקתו של יועץ בטיחות בעבודה באתר הבנייה מהווה צעד פרקטי ומתבקש, כמו גם מחווה סמלית מטעמם של מנהלי האתר. כך הם מסייעים בפועל להעלאת רמת הבטיחות באתר, מצד אחד, ומראים לעובדים ולפועלים במקום כי הם אכן מוכנים להשקיע בשמירה על בטיחותם האישית, מצד שני.

מאמרים שעשויים לעניין אותך

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call