בעוד ניהול מערך בטיחות בעבודה הוא מתפקידיה הבסיסיים והמאתגרים ביותר של הנהלת בית העסק, ישנם תתי נושאים בתוך נושא הבטיחות בעבודה המצריכים התייחסות מיוחדת ונרחבת במיוחד. כזה הוא התחום של בטיחות אש. בניגוד לדעה הרווחת, הקפדה יתרה על בטיחות אש במקום העבודה צריכה להיות בראש מעייניהם של כלל בתי העסק, ולא רק כאלו המועדים במיוחד לסכנות אלו (דוגמת מפעלים העושים שימוש בכימיקלים דליקים במיוחד). במסגרת ההיערכות לבנייה וניהול מערך מתקדם ואפקטיבי של בטיחות אש במקום העבודה – מתי נדרשים שירותיו של יועץ בטיחות אש מקצועי?

 

תפקידיו העיקריים של יועץ בטיחות אש מקצועי

על מנת להבין טוב יותר מתי נדרשים שירותיו של יועץ בטיחות אש מקצועי, ומתי כדאי לפנות לחברה המתמחה בבטיחות במקום העבודה לצורך קבלת ייעוץ ו/או שירותים מקצועיים שונים בתחום הבטיחות, כדאי להבין קודם כל מהם תפקידיו של יועץ בטיחות אש – מה בדיוק הוא, והחברה מטעמה הוא פועל, מציעים לנו.

אחד מתפקידיו המרכזיים של יועץ בטיחות אש הוא הכנה של תוכנית בטיחות אש, ואישורה מול גורמים רשמיים דוגמת המשטרה ורשות הכבאות וההצלה. תכנית מסוג זה הינה בגדר חובה עבור עסקים וארגונים מסוימים, ונדרשת פעמים רבות במקרה של אירועים המוניים ובמקומות עבודה בהם מועסק מספר גדול יחסית של עובדים. בכל מקרה, תוכנית מסוג זה מסייעת לגבש מערך בטיחות אש אפקטיבי עבור אותו מקום עבודה, מה שאף פעם אינו מזיק…

יועץ בטיחות אש אחראי גם על הכנת תיק שטח למבנים שבבעלות העסק, המהווה דרך לוודא כי אותם מבנים אכן ממוגנים מפני דליקות באופן סביר וכזה העומד בדרישות והתקנים הרשמיים. מלבד לתיקי שטח מבצע יועץ בטיחות אש גם סקרי סיכונים, במסגרתם מעריכים באופן מדויק ומפורט יחסית את הסיכונים הקיימים במקום העסק בכל הנוגע למפגעי אש. מיותר לציין כי סקרי סיכונים מהווים כלי יעיל ביותר להורדה משמעותית של הסיכוי לתאונה הקשורה באש במקום העבודה, שכן מדובר בדרך פעולה שיטתית לזיהוי נקודות תורפה וטיפול בהן מבעוד מועד.

בנוסף לכל אלו, יועצי בטיחות אש מעבירים כמובן גם הדרכות מפורטות לעובדים ולצוות ההנהלה כאחד, מסייעים בכתיבת נהלי בטיחות אש ומסייעים בהכנת מכרזים הקשורים בביצוע דרישות בטיחות אש ופיקוח על אותו ביצוע.

 

התנהלות אחראית והקדמת תרופה למכה – ייעוץ בטיחות אש

בעוד כל בית עסק וארגון באשר הוא מחויב כמובן על פי חוק בהקפדה על נהלי בטיחות אש בסיסיים, בפועל עסקים רבים נמנעים משכירת שירותיו של יועץ בטיחות אש מקצועי, ומנסים להתמודד עם סוגיה זו בכוחות עצמם או "מפילים" אותה על יועץ בטיחות בעבודה, העוסק בנושא הבטיחות בעבודה באופן כללי ואינו מתמקד או מתמחה דווקא בבטיחות אש.

במרבית המקרים דרך התנהלות זו אינה נכונה ואינה מומלצת – כאמור, אש מהווה את אחד הסיכונים הגדולים ביותר לבטיחות במקום העבודה, וזה נכון לגבי אחוז ניכר מבין העסקים והארגונים, ולא רק עבור ה"חשודים המיידיים" דוגמת מפעלים פטרו כימיים וכד'. כמעט כל עסק צורך, למשל, הרבה יותר חשמל ואנרגיה מאשר משק בית רגיל, עושה שימוש במיכון כבד מסוג זה או אחר וכו'. סיכונים בטיחותיים הקשורים באש נמצאים בכל מקום, והתנהלות נבונה וחכמה תהיה להקדים תרופה למכה – לוודא שהארגון שלכם מוכן וממוגן בכל הנוגע לבטיחות אש, כי כלל העובדים יודעים בדיוק מה עליהם לעשות במקרה של מצב חירום הקשור לאש, להבטיח כי הסיכונים הפוטנציאליים השונים מטופלים מבעוד מועד וכי הן בטיחות העובדים והן הרכוש שבבעלות בית העסק מוגנים מפני מפגעי אש בצורה הטובה ביותר.

בסיכומו של דבר, מדובר בהתנהלות אחראית ומושכלת, כזו שתתרום לבית העסק הרבה יותר ממה שהיא תעלה לו…

מאמרים שעשויים לעניין אותך

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call