עונת הקיץ הלוהטת נמצאת כבר ממש בפתח, ובמגוון תחומי החיים אנחנו מתכוננים ונערכים לעונה החמה בהתאם. גם בעולם הבטיחות בעבודה נודעת חשיבות רבה לאקלים ולעונת השנה, והקיץ מביא עימו אתגרים משלו, אליהם מתכוננים המעסיקים והמנהלים מבעוד מועד.

כיצד יש להתכונן לעונה החמה במקום העבודה? זה תלוי כמובן באופי סביבת העבודה והתנאים בהם נמצאים העובדים לאורך יום עבודתם. בהרבה מאוד מפעלים, עסקים חקלאיים ומקומות עבודה גדולים אחרים, נדרשת היערכות ספציפית מקדימה על מנת לצלוח את הקיץ בשלום. הכנת תיק שטח והדרכות בטיחות אש הן רק שתיים מהפעולות הנדרשות בהקשר זה.

 

אנשי המקצוע המתאימים למשימה – ממונה בטיחות בעבודה ויועץ בטיחות אש

בעוד תחום הבטיחות בעבודה מוסדר בדרכים שונות בחוקי העבודה של המדינה, מקומות עבודה ובתי עסק העומדים בקריטריונים מסוימים נדרשים להעסיק אנשי מקצוע המתמחים באספקטים שונים מתחום הבטיחות בעבודה, דוגמת ממונה בטיחות או יועצי בטיחות למיניהם. גם בתי עסק רבים אשר אינם מחויבים בהעסקת ממונה בטיחות (מפני שאינם עומדים בקריטריונים הקבועים בחוק, דוגמת מספר עובדים) שוכרים יועצי בטיחות בעלי התמחויות שונות, הן באופן שוטף והן באופן נקודתי לצורך ביצוע משימות מסוימות, דוגמת  הכנת תיק שטח.

מיהם אנשי המקצוע הרלבנטיים לצורך הכנת מקום העבודה לקראת הקיץ? ובכן, בתור התחלה חשוב להבהיר כי כמובן שהכוונה כאן היא לבתי עסק ומקומות עבודה בהם נשקפת סכנה יתרה של ממש בתקופת הקיץ, דוגמת מפעל אשר עובד עם חומרים דליקים ומסוכנים רבים אשר עלולים להוות סיכון נוסף כאשר הטמפרטורה גבוהה יותר. בכל הנוגע למשרדים "סטנדרטיים" וכד', בעלי המקצוע הרלבנטיים הם אנשי מיזוג אוויר…

לצורך שיפור רמת הבטיחות במקום העבודה לקראת הקיץ, בעלי המקצוע הרלבנטיים הם כאמור אלו המתמחים באספקטים מסוימים בעולם הבטיחות בעבודה. ספציפית – ממונה בטיחות, יועץ בטיחות ובמיוחד יועץ בטיחות אש. אלו מתמחים בתחום מסוים אשר הופך רלבנטי במיוחד בתקופת הקיץ, כאשר הסיכון לדליקות אשר יתפשטו ויסכנו את חייהם של העובדים עולה בצורה משמעותית.

 

הדרכת בטיחות אש, הכנת תיק שטח לשירותי הכבאות ועוד

כיצד בפועל אמורים אותם אנשי מקצוע, דוגמת ממונה בטיחות ו/או יועץ בטיחות אש, לסייע לאותו מקום עבודה להתכונן לקראת הקיץ ולהוריד משמעותית את הסיכוי לתאונות הקשורות לתנאי האקלים הקיצי?

ובכן, ישנן דרכים רבות ושונות בהן פועלים ממונה בטיחות בעבודה ויועצי בטיחות שונים על מנת לסייע להכין את מקום העבודה המעסיק אותם לקראת הקיץ ולהוריד את הסיכון לתאונות עבודה קיציות מצערות. דוגמה ראשונה ומתבקשת היא כמובן הדרכות בטיחות, וספציפית הדרכות בטיחות אש. במסגרת הדרכת בטיחות העובדים באותו מקום עבודה מרעננים את זיכרונם בכל הקשור לנוהלי בטיחות חשובים ולומדים ממה עליהם להיזהר ולמה חשוב שיהיו מודעים כאשר הם במקום העבודה. ניתן במקומות עבודה מסוימים לערוך הדרכות בטיחות מיוחדות לקיץ, ואלו יעסקו בנהלים ובסיכונים הרלבנטיים במיוחד בקיץ, כמו גם כל הקשור להתמודדות עם אש. במקרים רבים מקדישים הדרכות שלמות לנושא של אש. הדרכות בטיחות אש יבטיחו כי העובדים יהיו מוכנים להתמודד עם כל אירוע של דליקה או חשש לדליקה, יזכרו את הנהלים והפעולות המיידיות והחשובות שעליהם לעשות במקרים שכאלו, יידעו בדיוק את מי להזעיק וכו'. יועץ בטיחות לרוב יעביר הדרכת בטיחות ייעודית מסוג זה, וגם יוכל לייעץ למנהלים והבעלים של אותו מקום עבודה גם באופן רחב וכללי יותר.

הן יועץ בטיחות והן ממונה בטיחות מסייעים גם בהכנתו של תיק שטח, המכיל את כל הפרטים הרלבנטיים והחשובים אשר צריכים להגיע לידיהם של כוחות הכיבוי וההצלה, במידה ואלו מוזעקים למקום. תיק שטח מפורט ומסודר יכול לחסוך זמן יקר מפז במקרה של דליקה או מצב חירום אחר המצריך סיוע של כוחות ההצלה, ומהווה חלק מהדרישות הפורמאליות של משרד העבודה בכל הנוגע למערך הבטיחות בעבודה הנדרש מבתי עסק שונים.

 

להציל חיי אדם בעונה החמה של השנה

בנוסף לכל הנכתב לעיל, תקופת הקיץ מתאפיינת כמובן בימים חמים רבים, ובקיץ הישראלי מדובר פעמים רבות בחום אשר עלול לסכן חיי אדם, במיוחד במקומות עבודה. ואכן, מצדי שנה סובלים אינספור עובדים במקומות עבודה מסוגים שונים ממצבים של התייבשויות, מכות חום וכו'. גם זו סכנה ממשית של תקופת הקיץ במקומות עבודה, וגם לכך יש להיערך באמצעות נהלים מתאימים, העלאת רמת המודעות לנושא בקרב העובדים וכו'.

מצידם של המנהלים והמעסיקים יש לדאוג לעובדים לכל התנאים הנדרשים על מנת שאלו יוכלו להתמודד בצורה טובה עם השבועות הלוהטים של השנה. החל מברזיות וקולרים עם מים קרים במקומות שונים ועד ללבוש מגן הולם (כובעים, חומרי מיגון להתמודדות עם אש וכו'), מכתיבת נהלים ייעודיים עבור סכנות הקיץ ועד ליישומם ואכיפתם בפועל – ישנם אינספור דברים שביכולתו (וחובתו) של בעל העסק לעשות על מנת לסייע לשמור על שלומם ובריאותם של עובדיו בחודשים החמים של השנה.

התייחסות הולמת לסוגיה זו עשויה להציל חיים, לא פחות מכך! בעלי עסקים ומנהלים אשר מתייחסים לכך בזלזול או חוסר מודעות אינם עומדים במחויבות הבסיסית ביותר שלהם לעובדיהם – לשמור על חייהם ובריאותם, גם ובעיקר בתקופות מאתגרות כמו תקופת הקיץ הישראלי. ממונה בטיחות, יועץ בטיחות אש ושאר אנשי המקצוע מהעולם של בטיחות בעבודה אשר מתמחים ספציפית גם באש ובהכנה לעונה החמה, הם בדיוק אלו שאמורים לסייע למנהלים ובעלי העסקים לצאת משאננותם ולהבין עד כמה הנושא חשוב וחמור. התייחסות ראויה לנושא והכנה מקדימה בפועל יסייעו להציל חיי אדם, לשמור על בריאות ושלום עובדיהם וגם למנוע תאונות מיותרות שעלולות לעלות להם הרבה מאוד כסף.

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call