אחד הנושאים החשובים ביותר בכל מקום עבודה, ואלי החשוב מכולם, הוא נושא הבטיחות בעבודה. כמובן שבמקומות עבודה מסוימים נושא הבטיחות בעבודה הוא נוכח יומיומית ומורגש הרבה יותר, דוגמת מקומות בהם עובדים בגובה או מפעלים בהם נעשה שימוש שוטף בחומרים מסוכנים וכו'.

במקומות אלו המודעות של העובדים לחשיבות נושא  של בטיחות בעבודה היא באופן טבעי גבוהה יחסית, אך לא ניתן לומר זאת על מרבית מקומות העבודה, וספציפית משרדים למיניהם בהם זה לא נראה כי קיימות יותר מדי סכנות מיידיות לבטיחותם של העובדים. הן במקומות העבודה האלו והן באלו, חשיבותן של הדרכות בטיחות היא חשובה מאין כמוה. מדוע הדרכות בטיחות הן הכרחיות וחשובות כל כך בכל אחד מסוגי מקומות העבודה ומה כדאי לקחת בחשבון בעת תכנון הדרכת בטיחות, על מנת שהיא באמת תהיה אפקטיבית ותשיג את המטרות לשמן היא נערכה?

 

ממונה בטיחות זה לא תמיד מספיק – מודעות לבטיחות במקום העבודה

סיבה מרכזית בגינה עורכים הדרכות בטיחות במקומות עבודה רבים היא הצורך לעורר את מודעותם של העובדים לנושא של בטיחות במקום העבודה, מודעות אשר כאמור אינה גבוהה במיוחד במקומות עבודה רבים. במשרדים "משעממים" בהם לא נראה כי נשקפת כל סכנה באופק לבטיחותם של העובדים, ברור מדוע הדרכת בטיחות טובה היא דרך מתבקשת לעורר בכל זאת את מודעותם של אותם עובדים לנושא חשוב זה. אך גם במקומות עבודה "מסוכנים" יחסית, בהם נשקפות פעמים רבות סכנות בטיחותיות שונות לעובדים (בעיקר אלו שלא יקפידו על כללי הבטיחות), מודעותם של העובדים לסכנות הבטיחותיות פעמים רבות מתרופפת ונחלשת. זאת מכיוון שכאשר נושא זה נוכח במקום העבודה ונמצא כל הזמן בסביבת העבודה, הוא לעיתים נוטה להפוך לשקוף במידה מסוימת. העובדים מתרגלים לסכנות הבטיחות הכרוכות בעבודתם ומפתחים סוג של אדישות כלפי נושא זה. אלו אינם מקרים חריגים או יוצאי דופן – בכל דבר שאנחנו עושים בחיים אנחנו עלולים לפתח אדישות ואפילו סוג של עיוורון לדברים שנמצאים כל הזמן מול עינינו, בדיוק מכיוון שהם כל הזמן מול עינינו. לכן, גם במקומות עבודה כאלו חשוב ביותר לערוך מדי פעם הדרכות בטיחות מפורטות אשר ירעננו את הזיכרון וההיכרות של העובדים עם הסכנות השונות והנהלים השונים, או פשוט יחזירו להם את הנושא הזה למודעות היומיומית.

גם במקומות העבודה המסוכנים ביותר, ממונה בטיחות או יועץ בטיחות אש אינם מספיקים על מנת לשמור את העובדים ערים ומודעים לנושא הבטיחות בכל דקה בה הם נמצאים במקום העבודה. הדרכות עבודה הן דרך לסייע להם לשמור נושא חשוב זה בקדמת הבמה.

 

הדרכת בטיחות מקצועית, מעניינת ובשפות המתאימות

מה כדאי לקחת בחשבון בעת העברת הדרכת בטיחות במקום העבודה?

ובכן, בתור התחלה חשוב שתהיה זו הדרכה מקצועית לכל דבר ועניין. בין אם מי משעביר את ההרצאה הוא ממונה בטיחות מטעם החברה, יועץ בטיחות בעבודה מטעם חברה חיצונית או כל גורם אפשרי אחר – חשוב לוודא כי מדובר אכן באיש מקצוע אשר לא רק שבקיא בעולם הבטיחות בעבודה, אלא גם מכיר את סביבת העבודה הספציפית עליה הוא מרצה באופן מפורט ומספק.

נקודה חשובה נוספת עבור כל הדרכת בטיחות היא כי יש להעביר את ההדרכה באופן קולח ושוטף, בצורה אשר תסייע לעובדים להישאר מרוכזים ולמצוא עניין בתוכן ההדרכה. אחרת, הם פשוט לא יזכרו ממנה שום דבר והיא לא באמת תמלא את תפקידה. כלומר, הדרכות בטיחות צריכות להיות מועברות על ידי אנשי מקצוע המתמחים לא רק בעולם הבטיחות בעבודה, אלא גם בתחום של דיבור בפני קהל והעברת הרצאות/הדרכות. זה הרבה יותר חשוב לצורך האפקטיביות של ההדרכה ממה שנדמה לכם.

נקודה חשובה נוספת שכדאי לקחת לתשומת הלב היא השפה (או השפות) בה מועברת ההדרכה. במיוחד במדינה כמו ישראל, במקום עבודה טיפוסי יכולים להיות אנשים הדוברים כמה שפות שונות, וספציפית כאלו אשר עברית אינה השפה החזקה ביותר שלהם. מכיוון שהאינטרס שלנו, כמנהלים או הבעלים של אותו מקום עבודה, הוא שבטיחותם של העובדים תישמר ושההדרכה תהיה אכן אפקטיבית בכך, כדאי לוודא כי תועבר הדרכת בטיחות בכמה שפות שונות, בהתאם לאוכלוסיית העובדים במקום עבודה זה. בארץ, הדרכות בערבית, רוסית ואמהרית, למשל, הן דבר רצוי ביותר בלא מעט מקומות עבודה.

 

 

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call