החיפוש המתמיד אחר אפיקי תעסוקה אשר נראים אטרקטיביים ובטוחים באופן יחסי הוא חיפוש המשותף לאינספור עובדים ועובדות בישראל. שוק העבודה בימינו, הן בארץ והן בעולם כולו, הופך לתזזיתי ודינמי יותר ויותר, ולפחות ופחות צפוי ויציב ככל שעובר הזמן. בעוד הסיבות לכך הן רבות ומסקרנות בפני עצמן, רבים ורבות מוצאים עצמם בפני הצורך לנסות ולהבטיח את תעסוקתם העתידית, או לכל הפחות לנסות ולהבין לאילו כיוונים כדאי לנסות וללכת בהקשר התעסוקתי. ענף הבטיחות בעבודה מציע כיום כמה וכמה תפקידים מעניינים ומבוקשים ביותר, כאלו אשר קיימת סיבה טובה לחשוב כי יהיו רלבנטיים ומבוקשים גם בעוד מספר שנים מהיום (מה שלא ניתן לומר על הרבה מאוד תחומים אחרים…).

 

ממונה בטיחות בעבודה ויועצי בטיחות מתחומים שונים

אחד התפקידים האטרקטיביים ביותר בתחום הבטיחות במקום העבודה כיום הוא זה של ממונה בטיחות בעבודה. בעל מקצוע זה הוא אדם אשר עבר את ההסמכה הנדרשת והמתאימה על מנת לשמש בתפקיד זה, אשר זוכה ליציבות תעסוקתית יוצא דופן מפאת סיבה אחת עיקרית ומשמעותית – מדובר בבעל מקצוע אשר בעלי עסקים ומנהלי ארגונים רבים בישראל כיום מחויבים על פי חוק בהעסקתו. לא מדובר בכלל מקומות העבודה, אלא בעיקר בכאלו בהם מועסקים מעל לחמישים או מאה עובדים, אך עדיין ניתן להצביע על אלפי מקומות תעסוקה שונים אשר מחויבים על פי חוק כיום בהעסקת ממונה בטיחות.

חיוב זה בהעסקת ממונה בטיחות על פי חוק מציע היצע עבודה יציב וממש קשיח בחלקו, כלומר – מדובר במקצוע אשר המחזיקים בו נהנים מרמה בסיסית של ביקוש לשירותיהם, ממנה השוק אינו יורד. תמיד יהיו מקומות עבודה רבים המעסיקים ממוני בטיחות פשוט מפני שהם מחויבים לכך על פי חוק, בין אם הם מעוניינים בכך ובין אם לא. קשה למצוא מקצועות רבים ונפוצים בהם ניתן להתמחות אשר קיימת רמה מסוימת של וודאות בנוגע לביקוש למקצועות אלו בשוק העבודה…

בנוסף לממונה בטיחות בעבודה, גם יועצי בטיחות בעלי התמחויות שונות זוכים כיום לביקוש גבוה וצומח לשירותיהם. דוגמה מצוינת לכך היא יועצי בטיחות אש, אשר הידע והכלים שהם מציעים רלבנטיים ביותר עבור מקומות עבודה רבים ושונים – כמעט כל מקום עבודה אשר מאופי פעולתו נובעת סכנה פוטנציאלית הקשורה באש (דוגמת מפעלים אשר עובדים עם חומרים דליקים וכימיקלים מסוכנים) מעסיק כיום יועץ בטיחות אש, ותפקידו של זה האחרון הוא לסייע למנהלים באותו ארגון לגבש וליישם נהלי בטיחות אש מוקפדים ומספקים.

 

 

תנאים מקדימים להסמכה כממונה בטיחות בעבודה

נשים וגברים השוקלים לעסוק בתחום הבטיחות במקום העבודה, וספציפית אלו המעוניינים להחזיק בהסמכה של ממונה בטיחות, צריכים כמובן לעבור הכשרה ולקבל את ההסמכה הרלבנטית מטעם המדינה. על מנת לעשות זאת יש לעבור קורס מתומצת יחסית ואת הבחינות הנלוות לו. תנאי הקבלה לקורס זה הם תואר או תעודה באחד ממקצועות ההנדסה או מתחומי הטכנולוגיה או מדעי בטבע, כמו גם כשנתיים של ניסיון תעסוקה בתחום זה. כלומר – ממונה בטיחות זוכה להיות מי שכבר מגיע מהכיוון הכללי של הנדסה/טכנולוגיה.

לכן תפקידים אלו רלבנטיים במיוחד עבור אנשים בעלי השכלה וניסיון מסוים בתחום זה, אשר שוקלים כיוונים חדשים או מנסים לייצב את תעסוקתם לאורך זמן. ידוע כי כיום, גם בעלי תארים אקדמאיים (ואפילו בעלי תארים מתקדמים) אינם נהנים מביטחון תעסוקתי, ומוצאים עצמם שוב ושוב בנקודה בה עליהם לנסות ולהשיג עבודה קבועה לעתיד. תחום הבטיחות במקום העבודה מספק אפיקי תעסוקה אטרקטיביים ביותר בהקשר זה.

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call