נושא הבטיחות במקומות עבודה זוכה בשנים האחרונות בישראל ליותר ויותר תשומת לב תקשורתית, כמו גם עלייה חדה במודעות לנושא זה באינספור מקומות עבודה, חברות וארגונים שונים. ייתכן כי ריבוי הדיווחים בשנים האחרונות על תאונות עבודה מצערות בהן אנשים נפצעים או מאבדים את חייהם (במיוחד בענף הבנייה) עושים את שלהם ותורמים לעלייה במודעות לנושא זה וייתכן כי סיבות נוספות משחקות כאן תפקיד, אך מה שחשוב הוא כי המודעות עולה ובהתאם נערכים יותר ויותר מקומות עבודה על מנת לצמצם למינימום האפשרי את הסיכויים לתאונות ופגיעות של עובדים במקום העבודה.

 

ממונה בטיחות בעבודה כחלק ממערך חוקים ונהלי עבודה מחייבים מטעם המדינה

את העלייה המתמשכת במודעות לנושא החשוב כל כך של בטיחות אישית במקום העבודה ניתן אולי לייחס גם לחוקים והנהלים השונים שמנהיגה המדינה בתחום זה. מצד שני, ניתן אולי לטעון כי הסיבתיות פועלת בכיוון ההפוך, וכי העלייה במודעותם של עובדים ומעסיקים לנושא זה היא שממריצה גם גורמים רשמיים מטעם לפעול ולדחוף לחקיקה בנושא זה.

בסופו של דבר, אין זה משנה ממש מה גורם למה – העלייה במודעות לחוקים ותקנות רשמיות או להיפך. מה שחשוב זה שתחום זה מתחיל סוף סוף לזכות בתשומת הלב לה הוא ראוי, או לפחות אנחנו נמצאים בכיוון הנכון…

חלק מהחוקים והתקנות המחייבים מטעם המדינה המונהגים כיום במקומות עבודה וארגונים בישראל כולל, למשל, העסקת אנשי מקצוע מתחום הבטיחות במקום העבודה, חלקם במשרות בהן מחויבים כאמור המעסיקים על פי חוק. כזה הוא ממונה בטיחות בעבודה, למשל, אשר בהעסקתו מחויבים כלל המעסיקים המפעילים מקום עבודה בו למעלה מחמישים עובדים. ממונה הבטיחות בעבודה הוא איש מקצוע אשר תפקידו המרכזי והעיקרי הוא לקדם את מערך הבטיחות באותו מקום עבודה ולוודא כי נעשה כל מה שניתן להיעשות על מנת שרמת הבטיחות האישית של העובדים באותו מקום עבודה אכן תהיה מקסימאלית.

מלבד לממונה בטיחות, מועסקים במקומות עבודה רבים גם אנשי מקצוע נוספים מתחום זה, דוגמת יועץ בטיחות בעבודה ויועצי בטיחות אש במקומות עבודה בהם תחום זה רלבנטי. יועץ בטיחות בעבודה מסייע למנהלים ולבעלים של אותו מקום עבודה לאתר מפגעים בטיחותיים פוטנציאליים, לתכנן בצורה מקצועית ומוקפדת את מערך ונהלי הבטיחות השונים המונהגים באותו מקום, לתקן ליקויים קיימים, להעביר הדרכות בטיחות לעובדים ועוד פעולות נוספות אשר מסייעות להעלות את רמת הבטיחות הכללית באותו מקום עבודה.

 

האם אנחנו בדרך לשוק עבודה בטיחותי יותר?

האם כל זה מספיק? האם העסקתם של ממונה בטיחות או יועץ בטיחות בעבודה היא מספיקה על מנת להביא את רמת הבטיחות האישית במקומות עבודה ישראלים למקום אשר מניח את הדעת ומבטיח כי מספר תאונות העבודה יצומצם למינימום האפשרי?

ובכן, תמיד ניתן לעשות יותר, ויש לזכור כי שוק העבודה הישראלי נמצא עדיין במסגרתם של תהליכים ארוכי טווח, אשר יש לקוות כי יביאו למצב המיוחל. עם זאת, גורמים רבים הפועלים בתחום הבטיחות במקומות העבודה אינם מרוצים מהמצב הקיים כיום בארץ, במיוחד בענפים הנחשבים למסוכנים יחסית דוגמת ענף הבנייה.

החיוב בחוק של העסקת אנשי מקצוע ייעודיים לתחום הבטיחות, ובראשם ממונה בטיחות בעבודה, הוא בהחלט צעד משמעותי וחיובי בכיוון הרצוי. עם זאת, יש לקוות כי האכיפה של הנהלים וחוקי הבטיחות השונים תיושם בצורה מוקפדת ויסודית יותר בעתיד הקרוב, מה שלבטח יביא בעלייה מיוחלת נוספת ברמת הבטיחות האישית הממוצעת של עובדים במקומות עבודה בישראל.

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call