בתי עסק רבים בארץ שוכרים את שירותיהם של ממונה בטיחות, יועץ בטיחות בעבודה ושאר אנשי מקצוע מתחום זה, כאשר חלקם עושים זאת מפאת חיוב בחוק לו הם נתונים וחלקם מתוך רצון והבנת גודל החשיבות של נושא זה. במידה וגם אתם מחפשים בימים אלו אחר ממונה בטיחות עבור בית העסק שלכם או מקום העבודה שאתם מנהלים, להלן כמה נקודות חשובות שכדאי מאוד לקחת בחשבון –

הכשרה מקצועית – בעוד יועצי בטיחות שונים יכולים לפעול גם ללא כל הסמכה רשמית ורק מתוקף היכרותם את התחום, ממונה בטיחות הוא בעל מקצוע אשר חייב לעבור הכשרה מסוימת בטרם הוא מורשה לשמש כממונה בטיחות. חשוב לזכור כי ממונה הבטיחות הוא בעל המקצוע אשר בהעסקתו מחויבים בעלי עסקים מסוימים על פי חוק. כלומר, תקן זה של ממונה בטיחות הוא אחד הכלים באמצעותם המדינה אוכפת את חוקי העבודה שלה ומבטיחה כי מקומות עבודה אינם מסכנים את חייהם ובטיחותם האישית של עובדיהם. מסיבה זו מדובר בבעל מקצוע הנדרש להסמכה מקצועית אשר תאושר על ידי המדינה, ולא כל אחד יכול פשוט למלא את התקן.

לכן, כאשר אתם מראיינים אדם המועמד לשמש כממונה בטיחות דרשו לראות את תעודת ההסמכה שלו. במידה ואינו יכול לספק תעודה שכזו, אל תעבדו איתו…

חברה המתמחה בבטיחות בעבודה – דרך טובה לנסות ולהעריך את רמתו המקצועית של ממונה או יועץ בטיחות אותו אתם שוקלים להעסיק היא לבחון את החברה מטעמה הוא עובד. אמנם ניתן למצוא גם אנשי מקצוע בתחום זה אשר עובדים מטעם עצמם, כעצמאים או "פרילאנסרים", אך ניתן גם לפנות לחברות המתמחות בתחום של בטיחות בעבודה, ולהזמין דרכם בעל מקצוע מטעמם. במידה ועושים זאת ניתן להשתמש בעובדה כי מדובר בחברה על מנת לבחון את עומק הניסיון שיש לחברה זו, את זהות האנשים המנהלים אותה, המלצות של לקוחות קודמים וכו'. כל אלו יכולים לתת לנו אינדיקציה טובה יחסית בנוגע לרמה המקצועית של אנשי המקצוע הנשלחים מטעם חברה זו, ולהיות בטוחים כי אנחנו מעסיקים אנשי מקצוע עם "גב" מקצועי (כלומר, במקרים מסוימים בהם נצטרך עזרה נוספת או החלפה של אותו בעל מקצוע מכל סיבה שהיא – יהיה לנו עם מי לדבר)

תכונות אופי מתאימות – בין אם מדובר ביועץ בטיחות ספציפי או בממונה בטיחות כללי, בתור בעל המקצוע האמון על מערך הבטיחות במקום העבודה שאנחנו מנהלים נרצה להבטיח כי אותו אדם ניחן גם בתכונות האופי המתאימות על מנת למלא את עבודתו בצורה מספקת וטובה. על ממונה בטיחות להיות אסרטיבי מספיק ובטוח בעצמו על מנת שיוכל לעמוד על שלו להבטיח כי הפעולות שהוא רוצה לבצע אכן יבוצעו, גם במקרים בהם קיימים ויכוחים וחיכוכים שונים, ומקרים אלו אינם נדירים. פעמים רבות האינטרס של שמירה על רמת הבטיחות במקום העבודה (תפקידו העיקרי של ממונה או יועץ בטיחות) מתנגש עם אינטרסים אחרים של גורמים שונים במקום העבודה, דוגמת רווח כלכלי או נוחות אישית של העובדים. במקרים אלו עלולים להיווצר חיכוכים בין ממונה או יועץ הבטיחות, השואף לייעל ולשפר את מערך הבטיחות כעדיפות ראשונה לפני כל האינטרסים האחרים, לבין העובדים או ההנהלה. לכן, על אותו בעל מקצוע להיות אסרטיבי, חד ובטוח בעצמו ובידע המקצועי שלו.

בנוסף, חשוב כמובן גם שיהיה מדובר באדם עימו ניתן הסתדר בפן האישי, שכן במקרים רבים מדובר בבעל מקצוע אשר צפוי לבלות לא מעט שעות וימי עבודה יחד אתכם ועם העובדים בעסק שלכם, כך שלהשתלבותו החברתית במקום העבודה חשיבות לא מועטה גם כן.

ניסיון מקצועי – כמו במרבית התפקידים עבורם אנו שוכרים אנשי מקצוע, גם (ואולי בעיקר) בתחום הבטיחות בעבודה נרצה לוודא כי אנחנו שוכרים אנשי מקצוע בעלי ניסיון עשיר ונרחב בעולם הבטיחות בעבודה. כפי שציינו לעיל, כאשר מדובר בחברה שלמה העוסקת בבטיחות בעבודה ושולחת אלינו את אחד מאנשי המקצוע שלה, גם לוותק ולרמת הניסיון של החברה עצמה חשיבות רבה עבורנו, אך בכל מקרה וגם אם מדובר בבעל מקצוע עצמאי הפועל לבדו – חשוב שיועץ ו/או ממונה הבטיחות שאנחנו מעסיקים יהיה מנוסה בתחום, ועם "קבלות" להוכיח זאת – המלצות וחוות דעת של בתי עסק קודמים עימם עבד אותו בעל מקצוע אשר יכולים לשפוך אור על כמות הניסיון ורמתו המקצועית של אותו בעל מקצוע. אל תחששו לבקש זאת – זה לגיטימי, וגם אם אין לאותו בעל מקצוע המלצות זמינות להראות לכם, ישנן דרכים נוספות בהן ניתן להבין מהו הניסיון המקצועי שלו בתחום.

לסיכום, אנשי מקצוע מעולם הבטיחות בעבודה, וספציפית ממונה בטיחות ויועץ בטיחות אש, משחקים תפקיד מכריע בהתנהלותו של כל בית עסק בו הם מועסקים. לכן, חשוב לבחור אנשים אלו בקפידה ולשים לב לנקודות המצוינות כאן למעלה. ככל שתקפידו למצוא בעל מקצוע מנוסה ואיכותי יותר בתחום זה, כך בית העסק שלכם והבטיחות האישית שלכם ושל העובדים שלכם יהיו בידיים טובות יותר…

 

כנסו ללינק כאן לצפיה בכל השירותים שלנו

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call