יועץ בטיחות בעבודה הוא בעל מקצוע המועסק באינספור מקומות עבודה מסוגים שונים דוגמת מפעלים, עסקים חקלאיים, אתרי בנייה וכד'. בניגוד לממונה בטיחות – בעל מקצוע אשר בהעסקתו מחויבים בעלי מקומות עבודה שונים על פי חוק, יועץ בטיחות הוא לרוב בעל מקצוע המועסק עבור מגוון רחב יותר של מטרות, ויכול לשמש בדרכים שונות. מהם תפקידיו העיקריים של יועץ בטיחות בעבודה, תפקידים המבהירים מדוע מדובר בבעל מקצוע חשוב ומרכזי כל כך עבור כל ארגון ובית עסק?

 

להלן רק כמה מתפקידיו העיקריים של יועץ בטיחות בעבודה. ייתכנו תפקידיו נוספים כמובן אך אלו מסייעים להבהיר את ההיקף הרחב של הפונקציות שממלא בעל מקצוע זה עבור מקומות עבודה רבים –

 

הדרכות בטיחות – יועץ בטיחות בעבודה מוסמך לרוב להעביר הדרכות בטיחות לעובדים, אשר יבטיחו כי אלו יהיו בקיאים בסכנות הבטיחותיות הפוטנציאליות הנשקפות להם במקום העבודה, כמו גם בנהלי הבטיחות ובדרכים להתמודד עם מצבי חירום שונים. ישנן כמובן הדרכות בטיחות שונות עבור נושאים ותחומים שונים (דוגמת הדרכת בטיחות אש), ויועצי בטיחות בעלי הסמכות והתמחויות ספציפיות יעבירו הדרכות ייעודיות העוסקות בתחום בו הם מתמחים.

 

בניית מערך בטיחות אפקטיבי – אחד מתפקידיו המרכזיים של יועץ בטיחות בעבודה הוא, כפי שמעיד תיאור תפקידו – לייעץ. יועץ הבטיחות מגיע לאותו מקום עבודה ולומד להכירו ולזהות את מפגעי הבטיחות הפוטנציאליים בו, הוא סוקר את מערך הבטיחות הקיים ומגבש הערכה בנוגע לאפקטיביות שלו ולמקומות בהם נדרש שיפור וכו'. אז הוא עובד בשיתוף פעולה עם מנהלים ואנשי מקצוע אחרים הקשורים למערך הבטיחות באותו מקום עבודה על מנת לגבש נהלי בטיחות אפקטיביים ורלבנטיים יותר, כמו גם דרכים ליישמם בצורה יעילה וכו'. בקיצור – יועץ הבטיחות מסייע למנהלי בית העסק לגבש ולבנות מערך בטיחות אפקטיבי ומקצועי יותר.

 

סיוע בהכנת תיק שטח – עבור מבנים ומקומות עבודה רבים בארץ נדרשת הכנתו של תיק שטח, המהווה סוג של היערכות מוקדמת ומסודרת לאירועים בטיחותיים פוטנציאליים. תיק השטח כולל מידע רב ומפורט אודות המבנה וסביבתו ושל מערכות חשובות בו (דוגמת מערכת החשמל, תשתיות נוספות, מערך כיבוי אש וכו'), נהלי חירום, תרשימים רלבנטיים ומידע נוסף המשמש להכנה אופטימאלית לקראת אירוע בטיחות פוטנציאלי.

 

סיוע ברישוי עסקים – בתי עסק רבים זקוקים לרישוי לעסקים מטעם המדינה או הרשויות המקומיות, ורישוי זה ניתן רק לבתי עסק העומדים בקריטריונים המפורטים תחת חוק רישוי עסקים. קריטריונים אלו מתייחסים להשפעת בית העסק על סביבתו ועל שלום הציבור, עמידה בדינים הנוגעים לבנייה וכיבוי אש ועוד. בעוד תקנות רישוי עסקים הן רבות, סבוכות ומפורטות ביותר, לא קל או טריוויאלי לעמוד בהן ולקבל את הרישוי הנכסף בצורה מהירה יחסית. יועץ בטיחות הוא כמובן בעל מקצוע המתמחה גם בנושא זה ומסייע בפועל לבתי עסק שונים לעבור את תהליך קבלת הרישוי באופן מהיר ויעיל ככל הניתן. מנקודת מבטם של בתי העסק העסקתו של יועץ בטיחות לצורך זה היא מתבקשת ומשתלמת במיוחד, שכן החיסכון בזמן, כאבי ראש בירוקרטיים ועגמת נפש מתמשכת הוא חיסכון משמעותי ביותר, כזה אשר יכול לסייע לעסק עצמו לצמצם בהוצאות ולהתחיל לפעול בצורה חוקית כמה שיותר מהר.

 

בעוד אלו הם כמה מהתפקידים העיקריים והנפוצים של יועצי בטיחות בעבודה, ניתן כמובן תמיד למצוא תפקידים נוספים ושימושים נוספים לאנשי מקצוע אלו, המתמחים אולי בתחום החשוב ביותר בכל מקום עבודה באשר הוא – שמירה על הבטיחות האישית של העובדים, המנהלים, הלקוחות וכל אדם אחר אשר עשוי להיות מושפע מפעילותו של אותו מקום עבודה…

 

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call