כל מפעל, בית עסק וארגון באשר הוא משקיע כיום משאבים בלתי מבוטלים בבנייה ותפעול של מערך בטיחות בעבודה – מגוון כלים שונים המאפשרים להעלות משמעותית את מידת הסיכון אליה נחשפים גורמים שונים בשטח העסק, החל מעובדי ייצור והנהלה ועד ללקוחות, ספקים וכל אדם אחר השוהה בשטח בית העסק. אחד הכלים האפקטיביים והחשובים ביותר בארגז הכלים שכולל מערך הבטיחות בעבודה, הוא הדרכות בטיחות. מה בדיוק כוללות הדרכת בטיחות? מי רצוי שיעביר הדרכת בטיחות וכיצד נכון לעשות זאת?

הדרכת בטיחות – מה כוללת ומה תפקידה?

אז מהי הדרכת בטיחות, מה היא אמורה להשיג ומה לרוב היא כוללת? בתור התחלה חשוב להבהיר כי קיימים סוגים רבים, שונים ונבדלים של הדרכות בטיחות, ולא מדובר בדבר אחד קבוע החוזר על עצמו בכל מקומות העבודה והארגונים. הדרכת הבטיחות, כשמה כן היא, באה להדריך את העובדים והשוהים בשטח בית העסק בנוגע למפגעי בטיחות פוטנציאליים מסוימים, כמו גם הנהלים והדרכים השונות להימנע ממקור הסכנה ולשמור על מידת בטיחות גבוהה בכל זמן השהייה באותו בית עסק. במסגרת הדרכת בטיחות דואגים לרענן ולהזכיר נהלים רלבנטיים שונים אליהם נרצה שכל השוהים בשטח העסק (ובפרט העובדים) יהיו תמיד מודעים, ובמקרים רבים אף מתרגלים חלק מהנהלים הללו והתגובות הראשוניות של עובדים לאירועי בטיחות, על מנת שבמידה ואלו יתקיימו בפועל, כולם יהיו מוכנים אליהם ויתפעלו את המצב בצורה בטיחותית ומספקת.

כאמור, הדרכות בטיחות שונות יכללו תוכן שונה, בהתאם לסוג מפגעי הבטיחות הספציפיים בהם עוסקים. גם זהות האדם המעביר את הדרכת הבטיחות קובע הרבה בנוגע לצורה בה היא מועברת ולתוכן שהיא תכלול. כלומר, מגוון הדרכות הבטיחות המועברות בארץ הוא רחב ומגוון יחסית, כך שהדרכות אלו יכולות להגיע במגוון צורות ולכלול מרכיבים שונים. אך מטרת ההדרכה היא תמיד שמירה וחיזוק של מערך הבטיחות באותו מקום עבודה, והעלאת מודעותם של עובדים וגורמים רלבנטיים נוספים למפגעי ונהלי בטיחות שונים.

מי מעביר הדרכת בטיחות?

הדרכת בטיחות מועברות לרוב על ידי אנשי מקצוע מעולם הבטיחות בעבודה, דוגמת ממונה או יועץ בטיחות. חשוב להבין כי ניתן ורצוי להעביר הדרכות בטיחות ייעודיות עבור תחומי בטיחות שונים הרלבנטיים לאותו מקום עבודה, ובהתאם ניתן לבחור גם את האדם המתאים ביותר להעביר את הדרכת הבטיחות. לדוגמה, במקום עבודה בו קיים מפגע אש פוטנציאלי, נרצה להבטיח כי כל העובדים עוברים אחת לתקופה הדרכת בטיחות אש, וכי היא מועברת להם על ידי בעל מקצוע המנוסה ספציפית בנושא זה, דוגמת יועץ בטיחות אש. באופן דומה, נרצה להתאים את יועץ הבטיחות או הגורם המעביר את ההדרכה לכל נושא אחר, דוגמת הדרכת בטיחות בנושא עבודה בגובה, או בכל נושא בטיחותי רלבנטי אחר.

אנו מציעים מערך הדרכה והסמכה מקיף ומגוון הכולל הדרכות בטיחות מקצועיות בתחומים שונים מעולם הבטיחות בעבודה ובהתאמה לצרכים הייחודיים עבור כל לקוח. ההדרכות מועברות כמובן על ידי מדריכים מוסמכים ומנוסים בתחומם.

לקביעת פגישה ויצירת קשר השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם >>

 

לאוס בניית אתרים קידום אתרים אורגני

Call